فیشورسیلانت یک روش جلوگیری از پوسیدگی دندان می باشد که برای رعایت بهداشت دهان و دندان و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که می دانید دندان های آسیاب دارای شیارهای عمیقی بر روی سطح خود است که باعث می شود مواد خوراکی در میان ان ها گیر کرده و به مرور زمان باعث پوسیدگی شود. به همین علت با مراجعه در سنین کودکی به کلینیک دندانپزشکی مهرویلا ، دندانپزشک اطفال برای جلوگیری از بروی پوسیدگی در دندان های آسیاب از فیشور سیلانت استفاده می شود.

 

فیشورسیلانت

 

نحوه قرار دهی سیلانت روی دندان ها

ممکن است برایتان سوال به وجود آید که فیشور سیلانت چگونه انجام می شود؟ در این خصوص باید بگویم که قرار دادن سیلانت بر روی دندان ها فرایندی نسبتا آسان و ساده می باشد. به این صورت که در ابتدا دندان ها از پلاک یا ذرات غذا تمیز می شوند و پس از آن به طور کلی از نظر پوسیدگی ارزیابی می شود. هر دندان به صورت جداگانه خشک می شود و توسط مواد جاذب رطوبت احاطه می شود. در نتیجه در تمامی این مراحل دندان خشک باقی می ماند. پس از آن دندان به وسیله یک ژل اچ کننده بسیار ملایم تمیز می شود تا سطح دندان کمی زیر شود و میزان چسبندگی دندان در این ناحیه افزایش پیدا کند. پس از آن ژل شسته می شود و دندان ها دوباره خشک می شوند. بهتر است به یاد داشته باشید که با توجه به نوع مواد مورد استفاده ، پیش از قرار داشتن سیلانت که چسبندگی شدیدی دارند ، یک لایه نازک از مواد اتصال دهنده بر روی دندان استفاده می شود. پس از آن پزشک با استفاده از یک قلم مو ، محلول سیلانت مستقیما بر روی سطح جونده دندان گذاشته می شود. در آخر نیز برای سفت شدن سلانت ممکن است از لایت کیور استفاده شود. دندان ها برای اینکه سلامت بیشتری داشته باشند باید به خوبی ایزوله شوند تا هیچ گونه آلودگی مانند بزاق بر اتصال سلانت به دندان ها تاثیر بدی نگذارد. در صورت تشخیص وجود یک پوسیدگی کوچک می توان از لیزر یا پروسه های مناسب دندانپزشکی برای پاکسازی آلودگی قبل از هر گونه قرار دادن مواد استفاده نمود.

 

 

انجام فیشورسیلانت چه مزایایی دارد؟

 • باعث سهولت در تمیز کردن دندان ها می شود.
 • حدود 33 الی 71 درصد از پوسیدگی دندان ها جلوگیری می کند.
 • باعث معکوش شدن مراحل اولیه پوسیدگی دندان در کودکان می شود.
 • از نیاز به پر کردن دندان در دروان کودکی و ترس کودک جلوگیری می نماید.

فیشورسیلانت معمولا برای چه افرادی استفاده می شود؟

 1. کودکانی دندان آسیای آن ها در آمده است.
 2. بزرگسالانی که از رعایت بهداشت دهان و دندان خود ابراز نگرانی می کنند.
 3. افراد بزرگسالی که به طور طبیعی عمق شیار دندان های شان زیاد است.
 4. بزرگسالانی که زیاد دچار پوسیدگی دندان می شوند.

 

فیشورسیلانت

 

مراقبت های بعد از فیشورسیلانت دندان

پس از انجام روش فیشورسیلانت دندان ، مسائل مربوط به رعایت مراقبت دندان‌ ها و همچنین بهداشت دهانی یکی از موضوعات حیاتی و چالش ‌برانگیز تبدیل شده است. این رخداد ، عواقب و تأثیرات بسیاری را بر سلامت دهان و دندان‌ های افراد داشته است. در این قسمت از مقاله ، به بررسی و آنالیز مراقبت‌ های پس از فیشورسیلانت دندانی و همچنین راهکارهای ممکن برای حل این چالش ‌ها در کلینیک مهرویلا می ‌پردازیم که شامل :

 • یکی از مسائل اصلی پس از فیشورسیلانت دندان ، افزایش بیماری ‌های دهانی بود. تخریب لایه‌ های حاوی مواد معدنی دندان ‌ها باعث ضعف و حساسیت آنها شده و در نتیجه ، خطر ابتلا به تسویه‌ ای افزایش یافته است. افراد به شکل‌ های مختلف با عوارض این وضعیت مواجه شده‌اند که شامل درد دندان ، خونریزی لثه و همچنین بوی بد دهان می باشد.
 • یکی دیگر از چالش‌ها ، دسترسی محدود به خدمات دندانپزشکی بوده است. برخی از افراد به دلیل مشکلاتی همچون محدودیت‌های مالی و یا فاصله جغرافیایی ، نمی ‌توانند به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنند ، که این موضوع باعث افزایش مشکلات دندانی و تأخیر در درمان آن ها شده است.
 • برخی از راهکارها برای مقابله با عدم رعایت این مراقبت ‌ها شامل ترویج بهداشت دهانی منظم ، استفاده از مسواک طی مدت زمان معین و مسواک‌ های دندان الکتریکی ، به مردم در مورد اهمیت حفظ بهداشت دهان و ارتقاء دسترسی به خدمات دندانپزشکی آموزش  داده می ‌شود.
 • به طور کلی ، فیشورسیلانت دندانی همان طور که به رفع چالش‌های دهانی می پردازد بلکه نیازمند راهکارهای جامع و هماهنگ برای ارتقاء سلامت دهان و دندان‌ جامعه است.

سوالات متداول در رابطه با شیار پوش

 • آیا بر روی دندان های پوسیده نیز می توان فیشور سیلانت استفاده کرد؟

از نظر علمی و پزشکی از نوع شفاف این ماده می توان بر روی حفره های بسیار کوچک استفاده کرد تا از گسترش پوسیدگی جلوگیری کند. با این وجود بهتر است ابتدا پوسیدگی دندان درمان یابد و پس از آن از این ماده استفاده شود.  به یاد داشته باشید این پروسه تقریبا می تواند 30 تا 70 درصد میزان پوسیدگی را کاهش دهد و به سلامت دندان شما کمک کند.

 • آیا پروسه فیشورسیلانت با درد همراه است؟

یکی از مهم ترین سوالاتی که در ذهن افراد به وجود می آید این است که آیا این پروسه همراه با درد است یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید بگویم که این اقدام درمانی کاملا بدون درد می باشد و حتی نیاز به هیچ نوع بی حسی ندارد. پروسه فیشور سیلانت به گونه ای است که در ابتدا کامل به صورت مایع می باشد و با قرار گرفتن بر روی دندان به سرعت تغییر حالت داده و سخت می شود. این پروسه در واقع به عنوان یک محافظ برای دندان عمل می کند و هیچ نوع مشکل خاصی با خود به همراه ندارد. پس بهتر است از این بابت نگرانی خاصی نداشته باشید. شما عزیزان می توانید این پروسه در کلینیک مهرویلا واقع در کرج با بالا ترین کیفیت انجام دهید و به نتایج مطلوب و خوبی به دست آورید.

 • چرا حفظ و مراقبت از دندان های دائمی اهمیت دارد؟

همانطور که از نام این دندان ها معلوم به صورت دائمی بوده و در صورت پوسیده شدن یا از بین رفتن فضای دندان خالی می ماند. بنابراین بی توجهی به دندان های باعث از بین رفتن آن ها و در نتیجه زشت شدن لبخند فرزند می شود.

 • میزان ماندگاری فیشورسیلانت چقدر است ؟

بهتر است بدانید که فیشور سیلانت در صورتی که به آن رسیدگی شود و هر 4 الی 6 ماه یکبار توسط دندانپزشک کودکان بررسی شود میزان ماندگاری بیشتری خواهد داشت. اما در صورت عدم مراقبت ها سیلانت به مرور زمان خرد شده یا فرسوده می شود.

 • سن مناسب شیارپوش چه سنی است؟

بهتر است بدانید ماده سیلنت بر روی دندان های فاقد پوسیدگی زده می شود بنابراین به والدین توصیه می شود فرزند خود را پس از رویش دندان های دائمی نزد متخصص دندانپزشک اطفال در کرج  ببرند. زمان رویش اولین دندان آسیا دائمی 6 سال و دومین دندان آسیای بزرگ در سن 12 سالگی است.

 • فیشورسیلانت چیست و چه زمانی کاربرد دارد؟

شیارپوش نام دیگر فيشور سيلانت می باشد، در این روش جلوگیری از پوسیدگی سیلنت ها که نوعی ماده رقیق از جنس رزین هستند توسط دندانپزشک کودکان بر روی سطح دندان های جونده یا همان دندان های آسیاب قرار داده می شود و پس از آن با تاباندن نور مخصوص ، ماده سیلنت سخت شده و به دندان می چسبد.

 • عوارض فیشور سیلانت چیست؟ 

طبق گفته های متخصصین کلینیک دندانپزشکی مهرویلا در صورتی که این ماده جلوگیری از پوسیده شدن دندان به درستی و توسط یک دندانپزشک کودکان خوب و در بهترین کلینیک دندانپزشکی کرج بر روی دندان کودک قرار گیرد هیچ عارضه ای در پی نخواهد داشت.

هزینه فیشورسیلانت هر دندان سال 1400 و 1401 در کرج 

هزینه شیار پوش در کرج یا دیگر شهر های زیبای ایران با توجه به هزینه ماده سیلانت ، ویزیت دندانپزشک کودکان و غیره تعیین می شود. به این نکته توجه کنید که صرفا به خاطر هزینه کمتر به هر کلینیک دندانپزشکی مراجعه نکرده و ابتدا درباره آن ها تحقیق کنید.