روکش دندان

روکش دندان از درمان هایی می باشد که در دندانپزشکی کرج انجام می شود. از این درمان عموما جهت اصلاح دندان هایی که دیواره هایشان شکسته یا دچار پوسیدگی شده اند استفاده می گردد. در دندان هایی که به دلیل عصب کشی یا نازک شدن جداره احتمال شکسته شدن شان وجود دارد می توان از این درمان استفاده کرد.

تغذیه نامناسب و رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان در طی مدت طولانی موجب پوسیدگی دندان ها می شود، همچنین وارد شدن ضربه به دندان ها موجب شکستگی آن ها می گردد. در همچین شرایطی ساختار باقی مانده از دندان ها نیاز به تقویت دارند که می توان با استفاده از روکـش دندان آن ها را تقویت نمود.

 

روکش دندان

در چه زمانی می توان از روکش دندان استفاده کرد ؟

دلیل اصلی استفاده از این درمان در دندانپزشکی ها ضعیف شدن نسوج تاجی دندان ها می باشد که به سه دلیل این امر اتفاق می افتد.

مواردی چون پوسیدگی دندان ها، سایش بیش از اندازه سطوح متفاوت دندان ها، شکستگی تاج از دلایل استفاده از روکش بر روی دندان ها می باشد.

در شرایطی که دندان ها دچار پوسیدگی می شوند باید هر چه سریع تر برای درمان آن ها اقدام شود، اگر میزان پوسیدگی اندک باشد یا به عبارت دیگر فرد در مراحل اولیه پوسیدگی قرار داشته باشد درمان آن آسان تر و ساده تر است اما در صورتی که میزان پوسیدگی بیش از اندازه باشد به درمان ریشه نیاز می باشد.

مراحل آماده سازی روکش دندان

این درمان به دو جلسه ویزیت نیاز دارد.

در مرحله اول از دندان های بیمار عکس رادیولوژی گرفته می شود که اگر دندانی دچار پوسیدگی شده است باید در ابتدا از عصب کشی برای درمان پوسیدگی استفاده کرد. سپس دندانپزشک با ساییدن روی دندان ها و کنار های آن فضای لازم برای قرار گیری روکش بر روی دندان ها را فراهم می کند.

در مرحله بعد مقداری از دندان برداشته می شود که به نوع روکش بستگی دارد.

در مرحله سوم از دندان های کناری قالب گرفته و به لابراتوار فرستاده می شود. پس از تهیه قالب بر روی دندان ها قرار داده می شوند.

 

روکش دندان

سوالات متداول درباره انواع روکـش های دندان

روکش دندان درد دارد ؟

پس از روکش کردن دندان ها در صورتی که موارد ذیل رعایت شوند هیچ گونه دردی احساس نمی شود.

 • هر شش ماه یک بار باید برای ویزیت به دندانپزشکی مراجعه کنید.
 • در روزهای ابتدایی ممکن است دندان های شما به سرما یا گرمای غذا واکنش نشان دهند.
 • حتما در رعایت بهداشت دهان و دندان کوشا باشید.
 • اگر احساس می کنید روکشی که بر روی دندان تان قرار داده شده کمی بلند است حتما به دندانپزشک مراجعه کنید.

چرا در برخی موارد استفاده از روکش دندان الزامی است ؟

به طبع از روکش های دندانی برای اصلاح و ترمیم دندان هایی استفاده می شود که شکسته شده اند یا بر اثر پوسیدگی یا پر شدن ضعیف تر شده اند. علاوه بر موارد ذکر شده استفاده از روکش ها اهداف دیگری نیز دارد :

در برخی موارد که دندان فرد بنا به هر دلیلی دچار رنگ پریدگی شده و قصد بهبود بخشیدن به ظاهر آن را دارد ، از روکش دندانی استفاده خواهد کرد.

در مواردی که دندان عصب کشی و درمان شده ، به منظور حفاظت از دندان ، روکش به روی آن قرار می گیرد.

از روکش برای استحکام و ثابت نگه داشتن بریچ یا دنچر که به آن پروتز مصنوعی نیز گفته می شود، استفاده خواهد شد.

 

روکش دندان

روکش پست چیست ؟

زمانی که یک دندان تحت عصب کشی قرار می گیرد، ممکن است لازم باشد که یک پست درون ریشه دندان قرار بگیرد. پست از روکش دندان حمایت کرده و موجب می شود تا در جای خود ثابت بماند. زیرا در برخی موارد لازم است که سطح دندان ها به طور کلی و حتی تا لثه برداشته شوند.

قرارگیری روکش به روی دندان به چه صورت است ؟

روکش ها به کمک چسب مخصوص دندانپزشکی به روی دندان چسبیده شده و این چسب ها موجب می شوند تا روکش در جای خود ثابت بماند.

طول درمان چقدر است ؟

انجام این کار حداقل به دو جلسه نیازمند می باشد. به این صورت که در جلسه اول ابتدا دندان آماده شده و سپس از دندان قالب گیری خواهد شد. همچنین دندانپزشک درباره رنگ روکش با بیمار مشورت خواهد کرد.

در جلسه بعدی ، روکش های آماده شده به روی دندان قرار می گیرند. اغلب فاصله زمانی بین هر جلسه ، یک الی دو هفته می باشد.

انواع روکش دندان

 • سرامیکی
 • سرامیکی باند شده به فلز
 • آلیاژ طلا
 • آلیاژ های دارای پایه فلزی، از انواع روکش ها می باشند.

 

روکش دندان

آیا قرار گیری روکش به روی دندان دردناک است ؟

خیر – قبل از شروع کار گذاری روکش ، در محل مورد نظر ماده بی حس کننده موضعی تزریق می شود. در مواردی که دندان عصب نداشته باشد ، ممکن است حتی نیاز به بی حسی موضعی نیز نباشد.

آیا روکـش دندان قابل تشخیص است ؟

در صورتی که دندانپرشک از مهارت و تجربه بالا برخوردار باشد، روکـش به رنگ سایر دندان ها ساخته می شود. به این صورت که پس از ثبت سایه رنگ دندان های اطراف ، روکـش ساخته شده و رنگ آن کاملا طبیعی خواهد شد.

آیا وجود روکـش در دهان احساس متفاوتی ایجاد می کند ؟

در واقع روکـش به طوری ساخته می شود که با دندان قبلی مطابقت داشته باشد، اما ممکن است در یکی دو روز اول کمی متوجه آن شوید، البته پس از گذشت چند روز عادی خواهد شد و این حالت از بین می رود.

در صورتی که با گذشت چند روز هم احساس ناخوشایندی داشتید ممکن است روکش نیاز به تنظیم مجدد داشته باشد. در این صورت به دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

اقدامات قبل از کارگذاری روکش دندان

 • پیش از کار گذاشتن روکش ها ، باید دندان ها کاملا سالم باشند. در نتیجه پیش از قالب گیری و کارگذاری روکش ، هرگونه پوسیدگی و خرابی دندان برطرف می شود.
 • برای افرادی که در خواب دچار دندان قروچه هستند ، استفاده از روکش دندان گزینه مناسبی نیست. چرا که در این حالت احتمال شکستن یا خورد شدن آن وجود دارد. معمولا برای افرادی که دچار دندان قروچه هستند ، محافظ دندان تجویز می شود.
 • توجه داشته باشید که پیش از گذاشتن روکش به روی دندان ، لایه نازکی از مینای دندان تراشیده می شود که دیگر قابل برگشت نیست.
 • ممکن است با گذشت زمان روکش ها شل یا جدا شوند که جای نگرانی نیست و باید نسبت به تهیه روکشی جدید اقدام کرد.

 

روکش دندان

مراقبت های بعد از روکش دندان

 1. همانطور که گفته شد ، فشار بیش از حد به روکش ها امکان شکستن دندان ها را فراهم می کند. در نتیجه از جویدن ناخن ، خوراکی های سفت همچون یخ یا ته مداد خودداری نمایید.
 2. ممکن است روز های اول پس از گذاشتن روکش ها ، احساس راحتی نکنید اما به تدریج به آن ها عادت خواهید کرد. اما اگر در جویدن یا گاز زدن غذا دچار مشکل شدید ، حتما دندانپزشک خود را در جریان قرار دهید تا کمی روکش را بتراشد.
 3. استفاده از مسواک و نخ دندان بیش از پیش اهمیت پیدا می کند. چرا که پس از گذاشتن روکش ها احتمال پوسیده شدن دندان یا گوشه های روکش وجود دارد.

ماندگاری روکش ها

روکش ها بسته به نوعشان ، ماندگاری های مختلفی دارند. اما این روکش ها هم همچون دندان های طبیعی بر اثر عوامل مختلف مستعد شکستن یا خرد شدن هستند. اما به طور کلی می توان گفت بسته به نوع روکشی که استفاده می کنید و میزان مراقبت های خودتان ماندگاری آن ها نیز به نسبت بیشتر یا کمتر خواهد شد. اما در صورت شکستن یا خرد شدن روکش می توان آن را ترمیم کرد یا روکشی جدید کار گذاشت.

خلاصه

روکش ، پوشش نازکی است که در قسمت جلویی دندان قرار می گیرد و مانند دندان های طبیعی به نظر می رسند. از روکش ، می توان برای اصلاح طیف وسیعی از مسائل دندانپزشکی استفاده کرد ؛ از جمله دندان هایی که لکه دار شده اند و با سفید شدن نمی توان آن ها را سفید کرد ، دندان های تراش خورده یا فرسوده ، دندان های کج یا بد شکل ، فضاهای ناهموار یا فاصله زیاد بین دندان های جلویی فوقانی و غیره.

اگر به طور محسوسی دندان های تراش خورده ، شکسته ، فرسوده یا لکه هایی روی دندان های خود دارید که به روش های سفید کردن مقاوم هستند ، روکش دندان می تواند انتخاب خوبی برای شما باشد.

اگر دندان شما به دلیل آسیب دیدگی تغییر رنگ داده است ، روکش های دندانی می توانند به رفع آن کمک کنند ؛ برای کسی که می خواهد لبخند طبیعی خود را به روشی نسبتاً غیر تهاجمی کامل کند ، این تکنیک گزینه خوبی است.

روکش دندان ، با برداشتن چند میلیمتر از سطح دندان با حفظ عصب دندان و پوشاندن دندان های موجود شما با یک لایه ظریف چینی یا مواد کامپوزیتی مشابه یا رزین کامپوزیت انجام می شود. دندانپزشک به شما کمک می کند تا بهترین ماده را انتخاب کنید.

در ادامه

روکش ، می تواند تحت فشار خرد شود یا بشکند ؛ از گاز گرفتن ناخن ها و جویدن اجسام سخت مانند مداد یا یخ خودداری کنید. ممکن است چند روز طول بکشد تا به روکش خود عادت کنید.

از آنجا که روکش ها بسیار نازک هستند و با چسب مخصوص در جای خود نگه داشته می شوند ، آماده سازی بسیار کمی از دندان مورد نیاز است. بعضی از انواع روکش به هیچ وجه به آماده سازی احتیاج ندارند.

در مراقبت های بعدی ، از فعالیت های تماسی ، دندان قروچه ، جویدن ناخن و خوراکی های سفت مانند آجیل ، شکلات ، سیب و گلابی ، آب نبات خودداری کنید.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button
Visit Us On TwitterVisit Us On Instagram