یکی از بهترین روش هایی که برای مرتب و منظم کردن دندان ها استفاده می شود ارتودنسی می باشد ، که طرفداران بسیاری دارد. برخی افراد به دلایل متفاوت از جمله کوچک بودن فک یا رشد دندان عقل آن هم به صورت نا مناسب و غیره دندان های نا مرتبی دارند و این امر زیبایی لبخند شان را تحت تاثیر قرار داده است. این افراد می توانند با استفاده از این روش، زیبایی ازدست رفته لبخند شان را بازگردانند. افرادی که در شهر زیبای کرج زندگی می کنند و تمایل دارند تا مرتب کردن دندان با ارتودنسی در کرج  انجام دهند می توانند به کلینیک دندانپزشکی مهرویلا بهترین کلینیک دندانپزشکی در کرج مراجعه کنند. این کلینیک با بگار گیری بهترین دندانپزشکان خانم و آقا آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

 

 

ارتودنسی دندان در کرج

اصلاح بی نظمی های دندان یک روش درمانی بسیار مناسب برای بیمارانی است که نحوه قرار گرفتن دندان های شان صحیح نمی باشد و این امر هم زیبایی دندان های شان را تحت تاثیر قرار داده است و هم هنگام جویدن غذا با مشکل رو به رو می شوند. لازم به ذکر است که برای انتخاب دندانپزشک بسیار دقت کنید، زیرا این انتخاب در نتیجه درمان شما عزیزان تاثیر بسزایی دارد.

آقای دکتر فرزین اصلانی یکی از بهترین و با تجربه ترین دندانپزشکان کرج می باشند که متخصص ، فلوشیپ ، فوق تخصص ارتودنسي و جراحی فک و عضو هیئت علمی دانشگاه نیز می باشند. اطمینان داشته باشید که تجربه یک فرآیند درمانی توسط آقای دکتر بهترین نتیجه را برای شما عزیزان به ارمغان می آورد. اگر قصد مرتب کردن دندان های خود توسط آقای دکتر اصلانی بهترین دندانپزشک زیبایی در کرج  را دارید در ابتدا با شماره هایی که در سایت وجود دارند تماس و هماهنگی های لازم را انجام دهید.

اهمیت ارتودنسی دندان

شاید تاکنون متوجه این نکته شده باشید که با وجود تراکم و روی هم افتادن دندان ها ، امکان رعایت بهداشت دهان و دندان و استفاده درست از مسواک و نخ دندان وجود ندارد. در برخی از موارد که برخی از دندان ها رو به جلو یا عقب تمایل پیدا می کنند ، فشار ناشی از جویدن غذا بیشتر بر روی یک سمت از دندان ها وارد می شود به مرور زمان ، کج شدن آن تشدید پیدا می کند. از همین رو شما نباید نسبت به این موضوع و مشکلات دهان و دندان خود بی اهمیت باشید و باید برای بررسی وضعیت سلامتی این بخش از دهانتان به بهترین و مجهز ترین کلینیک دندانپزشکی کرج مراجعه فرمایید. ارتودنسی تنها برای داشتن ظاهری زیبایی و لبخندی جذاب  و همچنین رفع بدفرمی ان ها و حذف فاصله میان دندان ها استفاده نمی شود. بلکه دلایلی وجود دارد که با دانستن آن ها ، انگیزه شما برای اصلاح کج بودن دندان ها بیشتر می شود. هر لحظه که اصلاح کجی و ناهنجاری های دندان های خود را به تاخیر می اندازید. احتمال اینکه با مشکلات و بیماری های جدی مانند پوسیدگی دندان ها ، مشکلات لثه ، خوب جویده نشدن خوراکی و مشکلات گوارشی ، احساس درد و ناراحتی در ناحیه گردن ، شانه ، پشت و سر درد بیشتر می شود.

 

ارتودنسی

 

اولین معاینه برای سیم کشی دندان در چه سنی انجام می شود؟

به پیشنهاد انجمن های معتبر دنیا مانند انجمن ارتودنسی آمریکا ، اولین معاینه برای انجام این تکنی بهتر است در سن 7 سالگی انجام شود. با وجود این که ممکن است شروع در مان در این بازه سنی ضروری نباشد اما انجام یک معاینه ساده و به موقع به بیمار کمک خواهد کرد تا طرح درمانی درستی را از دندانپزشک خود دریافت کند. از همین رو به راحتی می توان زمانبندی درستی برای سیم کشی دندان کودک تعیین کرد. این تشخیص به موقع فرصت بسیار زیادی را برای شروع درمان فراهم می کند.

با انجام ارتودنسي می توان در روند الگوی رشد بیمار دخالت کرده و باعث شد استخوان فک و دندان ها به نحو درستی رشد کنند تا بهترین نتایج حاصل شوند. در سن 7 سالگی اولین دندان آسیاب بزرگ رشد می کند که این مورد در جفت شدن دندان و همچنین جویدن راحت تر غذا ها نقش مهمی دارد. در چنین موقعیتی متخصص ارتودنسي رابطه میان فک ، دندان و صورت را به طور کامل بررسی می کند و زمان مناسبی را برای انجام پروسه سیم کشی دندان تعیین می کند. فرد پس از رسیدن به زمان تعیین شده باید برای ارتودنسی دندان اقدام نماید.

اگر در زمان تعیین شده و در حین بلوغ برای درمان مشکلات فکی و سیم کشی دندان مراجعه نکنید بعد از این دوران استخوان فک ها سخت می شوند و حرکت دادن آن ها کمی سخت ، دشوار و زمان بر خواهد شد که در برخی از مواقع ممکن است نیاز به انجام جراحی فک باشد.

بهترین سن برای ارتودنسی دندان چه زمانی است؟

یکی از خدمات مهم دندانپزشکی کودکان سیم کشی و اصلاح بی نظمی دندان است. سیم کشی دندان محدودیت سنی خاصی ندارد و افراد می توانند از سن 3 سالگی به بعد دندان های خود را با استفاده از این روش منظم و مرتب نمایند. اما به طور کل بهترین و مناسب ترین سن برای انجام آن دوران کودکی است اما به یاد داشته باشید که این به معنی این نیست که این تکنیک برای بزرگسالان و سنین بالا تر قابل انجام نمی باشد. بهتر است بدانید که این تکنیک برای بزرگسالان نیز قابل انجام بوده و می تواند نتایج مطلوب و ایده آل را به دنبال داشته باشد اما تنها مسئله ای که در این میان وجود دارد این است که اگر مدت زمان مورد نیاز برای استفاده از این دستگاه در کودکان و نوجوانان یک سال در این افراد زمان مورد نیاز افزایش پیدا می کند. در دوران بلوغ و کودکی حرکت دادن استخوان های فک و دندان ها با استفاده از دستگاه های ارتودنسی بسیار راحت تر از دیگر دوران رشد می باشد. با انجام این پروسه در سنین کودکی و نوجوانی می توان در زمان رشد ، استخوان های صورت را به راحتی جهت داد و رشد استخوان ها را در مسیری مطلوب و دلخواه قرار داد. به همین دلیل برطرف کردن اختلالات و ناهنجاری های فکی با استفاده از این تکنیک در سنین رشد انجام می گردد.

 

 

زمان انجام رفع دائمی نامرتب بودن دندان در کرج

بسیاری از پزشکان عقیده دارند که بهترین زمان برای درمان نا مرتبی دندان ها، در سنین کودکی است در صورتی که در سنین بالا تر نیز می توان این فرآیند درمانی را پیش گرفت و از بهترین نتیجه برخوردار شد. تنها تفاوت مرتب کردن دندان با ارتودنسي در زمان کودکی با بزرگ سالی در این امر است که باید منتظر ماند تا تعداد دندان های مورد نظر رشد کنند سپس درمان را آغاز کرد.

انواع ارتودنسی دندان در کرج

همانطور که شما عزیزان نیز شنیده اید،  اصلاح بی نظمی های دندان به دو دسته تقسیم بندی می شود که از نوع ثابت و متحرک جهت صاف و منظم کردن دندان ها استفاده می شود و نوع دوم آن نامرئی می باشد. محبوب ترین و رایج ترین نوع رفع دائمی نامرتب بودن دندان در کرج  ، مرتب کردن دندان با ارتودنسي فلزی است که به رنگ نقره ای می باشد و در اغلب درمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است که جنس این براکت ها ترکیبی از استیل و نیکل و دیگر فلزات می باشد. این ترکیبات موجب بادوام شدن براکت می شود و از شکستن سیم محافظت می کند.

قابل توجه شما بیماران عزیز، پلاک های نگهدارنده متحرک توسط قالب گیری از دهان بیمار آن هم به صورت ویژه و اختصاصی تهیه می شود. درباره مرتب کردن دندان با ارتودنسی های ثابت و متحرک و نامرئی در مقالات بعدی به صورت جامع تر توضیح خواهیم داد.

 

ارتودنسی

 

اقدامات قبل از ارتودنسی

نکاتی وجود دارد که افراد پیش از انجام اصلاح بی نظمی های دندان باید به آن عمل کنند.

 • ابتدایی ترین و اصلی ترین نکته این است که فرد باید درباره سیم کشی دندان و نحوه انجام و انواع آن اطلاعاتی به دست آورد.
 • سپس با پرس و جو از دوستان و سرچ در صفحات گوگل بهترین متخصص ارتودنسی در کرج  را انتخاب نماید.
 • برای آگاهی بیشتر از این درمان به بهترین دندانپزشک در کرج مراجعه کند.
 • از متخصص بخواهد تا نمونه کار ها را در اختیار شما قرار دهد.
 • در این شرایط متخصص رفع دائمی نامرتب بودن دندان به شما پیشنهاد می کند تا از دندان های خود عکس رایدوگرافی تهیه کنید.
 • پس از مشاهده عکس تمامی مشکلات دندانی مشخص می شود و در صورت صلاح دید متخصص مراحل سیم کشی دندان آغاز می شود.
 • در این مرحله اگر بهم ریختگی دندان های فرد شدید نباشد از اصلاح بی نظمی های دندان مانند ارتودنسي متحرک ، لینگوال ،  دیمون و غیره استفاده می شود اما اگر ناهنجاری دندان ها بیش از اندازه باشد در این زمان از سیم کشی دندان ثابت استفاده می گردد.
 • حین درمان که دردی وجود ندارد اما ممکن است در روز های نخست احساس درد داشته باشید که در این شرایط می توانید از دارو های تجویز شده دندانپزشک متخصص ارتودنسی دندان در کرج استفاده نمایید.

 

 

ارتودنسی دندان برای چه کسانی است

پس از اینکه تصمیم خود را در رابطه با انجام سیم کشی دندان گرفتید ممکن است این سوال برایتان به وجود آید که این فرایند برای چه کسانی مناسب است ؟ در پاسخ به این سوال باید بگویم تشخیص این که شما به سیم کشی دندان برای اصلاح بی نظمی و شلوغی دهان و دندانهایتان نیاز دارید یا خیر بر عهده متخصص ارتودنسی یا دندانپزشک شما می باشد و پس از انجام معاینات بالینی توسط یک متخصص مجرب و متبحر انجام می شود. به طور کلی ، افرادی به انجام این فرایند نیاز دارند که حداقل مشمول یکی از موارد زیر باشند :

 • کراس بایت

زمانی که بیمار دهان خود را می بندد ، دندان های بالایی در داخل دندان های پایینی قرار گرفته اند. این عارضه می تواند باعث ساییدگی دندان ها یا خرد شدن آن ها شود و همچنین بر روی زیبایی دندان ها تاثیر بگذارد. داشتن نیش نامرتب در قسمت پشتی دهان می تواند موجب بروز مشکل دندان قروچه ، مشکلات فک و رشد غیر نرمال صورت شود.

 • شلوغ و پر تراکم بودن دندان ها

یکی دیگر از ویژگی های که نشان دهنده این است که ارتودنسی برای شما خوب است یا خیر شلوغ بودن و زیاد بودن دندان ها می باشد. چرا که از نظر بهداشت دهان و دندان ، شلوغ بودن دندان ها و نامرتب بودن آن ها ، شایع ترین دلیل مراجعه افراد برای انجام سیم کشی می باشد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که فضای کافی در دهان برای قرار گرفتن تمامی دندان ها وجود نداشته باشد. دندان ها شلوغ باعث می شوند شما نتوانید به راحتی با نخ دندان و مسواک آن ها را تمیز کنید و در نهابت به پوسیدگی دندان دچار شوید.

 • فاصله دار بودن

داشتن فاصله زیاد و بیش از اندازه باعث مشکل ساز شدن قرار گیری دندان ها می شود. متداول ترین مکان برای فاصله دندان های مشکل دار ، دو دندان جلویی می باشد. البته این عارضه می تواند در هر جای دهان نیز رخ دهد. برخی از افراد بر این باور هستند که فاصله دار بودن دندان ها از قرار گرفتن ذرات مواد غذایی بین آن ها جلوگیری کرده در حالی که این باور غلط است و فاصله دار بودن بیش از حد دندان ها باعث بروز التهاب لثه و پوسیدگی دندان ها می شود و اجازه ی دهد لثه ها بیشتر در معرض باکتری ها قرار بگیرند. چرا که دندان ها اولین و مهم ترین محافظ لثه ها می باشند.

 • بایت

دارا بودن این مشکل که دندان های بالایی و پایینی شما هم راستای یک دیگر قرار ندارند و در جای مناسب قرار نگرفته اند باعث می شود شما کاندید مناسبی برای انجام ارتودنسی باشید. چرا که این مشکل می تواند بر شکل صورت و ظاهر لبخند و دندان شما تاثیر منفی بگذارد. این عارضه خود به انواع مختلفی از جمله open bite ، underbite  ،  overbite تقسیم می شود که برای برطرف کردن هر یک از ان ها می توان از سیم کشی دندان ها استفاده نمود که البته باز هم به نظر پزشک بستگی دارد.

 

مراحل ارتودنسی دندان

در ذیل قصد داریم درباره مراحل انجام این فرایند جهت اصلاح و درمان ناهنجاری های فکی و دندانی صحبت کنیم. برخی از بیماران علاوه بر مرتب کردن دندان با سیم کشی دندان به جراحی فک نیز نیاز دارند که در این صورت درمان ارتوسرجری به سه بخش : رفع دائمی نامرتب بودن دندان قبل و بعد از جراحی فک و عمل فک تقسیم می شود. در این شرایط پس از گذشت دو الی سه هفته از انجام شدن عمل فک بیمار باید به بهترین متخصص ارتودنسي خود مراجعه کند تا روند مراحل اصلاح و درمان ناهنجاری های فکی و دندانی را به پایان برساند. پس از اتمام این مراحل بیمار با دندان هایی زیبا و طرح لبخندی دلنشین روبه رو می شود.

مراحل سیم کشی دندان ها در کرج

 • جلسه مشاوره و ارزیابی

در جلسه مشاوره ، بیمار دغدغه های خود را با بهترین متخصص رفع دائمی نامرتب بودن دندان در کرج در میان می گذارد و پس از راهنمایی ارتودنتیست ، در خصوص مزایا و معایب روش های اصلاح بی نظمی های دندان ، بهترین گزینه را به کمک او انتخاب می نماید. همچنین در این جلسه بیمار به دقت مورد معاینه قرار می گیرد ، تا میزان شدت ناهنجاری دندان ها بررسی شود و در صورت وجود ناهنجاری در فک و صورت ، این مشکلات شناسایی شوند.

برای اینکه متخصص ارتودنسی بتواند یک طرح درمانی مناسب را به بیمار پیشنهاد دهد ، از طریق عکسبرداری از دندان ها مانند عکس OPG ، به دقت ریشه ی دندان ها و موقعیت آن ها را بررسی می کند. همچنین در این جلسه بیمار از میزان هزینه درمان آگاه می شود.

 • قالب گیری دندان

برای اینکه وضعیت دندان ها ، قبل از شروع به مراحل رفع دائمی نامرتب بودن دندان در کرج به دقت مشخص شود ، پس از معاینه دقیق دندان های بیمار ، ارتودنتیست از دندان ها قالبی تهیه می کند.

 

ارتودنسی

 

 • تصویر برداری از دندان

در این مرحله با تشخیص متخصص ، با روش های زیر از دندان ها عکسبرداری می شود :

 • رادیولوژی دندان

قبل از شروع درمان مرتب کردن دندان با ارتودنسی دندان ، یکی از عکس های ضروری از دندان ها رادیوگرافی OPG می باشد. در این عکس ، ریشه دندان ها به خوبی دیده می شوند و دندانپزشک می تواند وضعیت سلامت کلیه دندان ها را ، به دقت ارزیابی نماید.

 • فتوگرافی دندان

فتوگرافی یا عکس رنگی قبل از شروع مراحل رفع دائمی نامرتب بودن دندان در کرج ، برای ارزیابی مشخصه های زیبایی صورت و بررسی بافت های سخت و نرم داخل دهان ، توسط ارتودنتیست برای بیمار ، تجویز می شود.

 • معاینه بیمار قبل از ارتودنسی دندان در کرج

دندانپزشک برای بررسی دقیق تر ، مجددا فک بیمار را مورد بررسی قرار می دهد و جلسه نصب سیم های مخصوص در دهان ، را تعیین می کند.

 • قرار دادن بریس ها در دهان

با توجه به نوع روش اصلاح بی نظمی های دندان ، فرایند نصب تجهیزات سیم کشی در دهان بیمار انجام می شود. نصب سیم دندان نامرئی در دهان بیمار ، با توجه به اینکه تجهیزات سیم کشی دندان پس از قالب گیری از دندان ها و انجام تصویر برداری های لازم از قبل در لابراتوار ها ساخته شده اند ، تنها به 20 تا 30 دقیقه زمان نیاز دارد .

این در حالی است که چسباندن براکت های ارتودنسی ثابت ، بر روی دندان ها و سیم کشی آن ها ، به حدود 2 ساعت زمان نیاز دارد. زمان بر بودن این امر به دلیل صرف دقت زیاد ، برای براکت گذاری روی هر دندان توسط ارتودنتیست می باشد.

 

 • تعیین جلسات تنظیم ارتودنسی دندان

پس از اینکه تجهیزات سیم کشی دندان در دهان به خوبی قرار گرفت ، با توجه به نوع رفع دائمی نامرتب بودن دندان برای بررسی روند پیشرفت درمان و همچنین تنظیم حرکات دندان به کمک سفت کردن سیم های ار تودنسی ، جلساتی برای بیمار طبق زمان بندی تنظیم می شود. نیروی مناسب برای حرکت دادن دندان ها به موقعیت صحیح و مناسبشان ، در طول این جلسات توسط ارتودنتیست تنظیم می شود.

 • خارج کردن براکت ها از دهان

پس از اینکه درمان سیم کشی دندان به صورت کامل انجام شد ، و دندان ها در جای مناسب خود قرار گرفتند ، متخصص ، تجهیزات را از دهان بیمار خارج می کند. پس از این مرحله به منظور حمایت از دندان ها در موقعیت جدیدشان و ثابت نگه داشتن وضعیت دندان ها و فک بیمار ، از تجهیزات نگهدارنده رفع دائمی نامرتب بودن دندان برای مدت زمان مشخص استفاده می شود.

مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان در کرج

 • پس از اتمام مراحل کار گذاشتن ابزار های ارتودنسي دندان  بر روی دندان ها، بیماران باید در رعایت بهداشت دهان و دندان های خود دقت کنند.
 • در این دوران باید از مسواک های مخصوص استفاده کنید.
 • طبق گفته بهترین متخص ارتودنسی کرج برای استفاده از دهانشویه جهت شستشوی دندان ها با دندانپزشک خود مشورت کنید.
 • بهتر است در این دوران برای جلوگیری از وارد شدن آسیب ها به براکت هاي ارتودنسي از مصرف غذا های سفت مانند ته دیگ، ذرت، هویج و غیره پرهیز کنید.
 • درصورتی که پس از اتمام مراحل رفع دائمی نامرتب بودن دندان با درد روبه رو شدید می توانید با تایید دندانپزشک خود از مسکن استفاده کنید.

هزینه ارتودنسی دندان در کلینیک دندانپزشکی مهرویلا

اغلب بیماران بلافاصله پس از مراجعه به دندانپزشکی هزینه مرتب کردن دندان با سیم کشی را جویا می شوند، برای اطلاع از این هزینه شما بیماران عزیز ابتدا باید مورد معاینه دندانپزشک قرار بگیرید. لازم به ذکر است که این هزینه در هر فردی متفاوت است.

 

ارتودنسی

 

ارتودنسی دندان چه مزیت های در بر دارد؟

همانطور که در ابتدای مقاله نیز اشاره کردیم سیم کشی دندان ها جهت درمان و اصلاح نامرتبی های دندان به خودی خود عارضه ای در بر نداشته و تنها عدم رسیدگی فرد و سهل انگاری اوست که می تواند زمینه بروز عوارض جانبی خطرناک را فراهم سازد. درمان ارتودنسی از جمله پروسه های درمانی است که با هدف افزایش زیبایی لبخند ، بهبود کارایی دندان ها و جلوگیری از پوسیده شدن و تحلیل رفتن لثه ها صورت می پذیرد. از جمله مزایای که این پروسه درمانی با خود به همراه دارد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • محافظت از سلامت دهان و دندان
 • کاهش بروز مشکلات متعددی همچون پوسیدگی دندان
 • سهولت در رعایت بهداشت دهان و دندان
 • آسان ساختن پروسه جویدن عذا و لذت بردن از خوراکی های مصرفی
 • داشتن لبخندی جذاب و زیبا
 • افزایش اعتماد به نفس به دلیل داشتن ظاهر زیبای دندان ها و لبخندی جذاب
 • بالا رفتن طول عمر دندان ها
 • هدایت کردن رشد فک به صورت درست با استفاده از ارتودنسی
 • عدم لزوم جهت از بین بردن دندان های طبیعی که به صورت کج رشد کرده اند.
 • اصلاح بهم ریختگی الگو رشد طبیعی دندان و فک

اگر شما نیز تمایل دارید از مزایای گفته شده در فوق بهره مند شوید می توانید به مرکز درمانی دندانپزشکی مهرویلا واقع در کرج مراجعه نمایید.

نمونه کار های ارتودنسی کلینیک دندانپزشکی مهرویلا 

 

عوارض ارتودنسی دندان

اگر چه که این درمان مزایای بسیار زیادی را با خود به دنبال دارد اما در صورتی که بیمار نکات مراقبتی را به درستی انجام ندهد ، مشکلاتی به سراغ فرد خواهد آمد. از جمله شایع ترین عوارض انجام این پروسه که به دلیل بی احتیاطی بیمار یا متخصص ارتودنسی دندان ممکن است ایجاد شود ، می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • خراش و زخم : بریس های که برای انجام این کار استفاده می شوند فلزی هستند از همین رو می توانند باعث ایجاد زخم در دهان شوند. اما در صورتی که مراقبت درستی انجام دهید هیچ آسیبی به دهان و دندان شما وارد نمی شود.
 • ایجاد درد جزئی : در روز های ابتدایی بعد از قرار دادن براکت ها به دلیل اینکه دهان و دندان شما به ابزار و تجهیزات آن عادت ندارد  احتمالا درد خفیفی برایتان به وجود می آید و چند روزی دچار حساسیت می شوید که به مرور از بین می رود.
 • پوسیده شدن دندان ها و ابتلا به بیماری های لثه : از دیگر عوارض ارتودنسی می توان به این مورد که ممکن است مواد غذایی در بین براکت ها گیر کنند و در آخر زمینه رشد باکتری های دهانی را تشدید کنند باعث پوسیدگی دندان و تحلیل رفتن لثه شود. اگر بیمار در رعایت بهداشت دهان و دندان خود کوشا نباشد و از مسواک و نخ دندان به درستی استفاده نکند به این مشکل دچار خواهد شد.
 • برگشت درمان : از جمله عوارض دیگر این پروسه خطر بازگشت ناهنجاری ها بعد از درمان می باشد. اگر این درمان در زمان رشد باشد احتمال اینکه نتایج به حالت قبل بازگردند بسیار کم می باشد. برای انتخاب سن دقیق بهتر است تا خیلی دیر نشده به بهترین و متبحر ترین متخصص ارتودنسی کرج مراجعه کنید تا بعد ها مشکلی برایتان به وجود نیاید.

تفاوت ارتودنسی و کامپوزیت دندان در اصلاح فاصله و نامرتبی های دندان

کامپوزیت دندان یکی از پرطرفدارترین خدمات دندانپزشکی است که تنها جنبه زیبایی داشته و می تواند ظاهر دندان ها را به شکل خارق العاده ای بهبود بخشد. اما این امکان وجود دارد که در مواردی به توان به جای سیم کشی دندان برای اصلاح بی نظمی از کامپوزیت استفاده نمود. ولیکن از این مورد تنها مواقعی استفاده می شود که کجی دندان شدید نباشد. حتی ممکن است این دو درمان با یک دیگر انجام شوند. تفاوت میان این دو تکنیک در طول عمر ، مدت درمان ، نحوه عملکرد و هزینه می باشد. که شما عزیزان می توانید با در نظر گرفتن تمامی شرایط ، مزایا و معایب هر کدام از آن ها تصمیم بگیرید.

 

ارتودنسی

 

سوالات متداول در رابطه با ارتودنسی دندان در کرج

هنگامی که صحبت از سیم کشی دندان می شود سوالات متعددی در ذهن افراد ایجاد می گردد از جمله سوالاتی که در ادامه مقاله پرسیده می شود.

 • آیا بر روی دندان های شیری هم می توان دستگاه ار تودنسی را نصب کرد؟

در صورتی که مشکلات دندان ها و فک شدید باشد توصیه می شود که رفع دائمی نامرتب بودن دندان های شیری انجام شود اما در صورتی که کودک آمادگی لازم برای این درمان را نداشته باشد سیم کشی به زمان دیگری موکول خواهد شد.

 • آیا ارتودنسی دندان درد دارد؟

پس از نصب براکت ها بر روی دندان فشاری به دندان وارد می شود تا دندان ها به صورت مرتب در کنار یکدیگر قرار گیرند، فشاری که توسط این دستگاه به دندان ها وارد می شود با کمی درد همراه است که به مرور زمان کاهش می یابد. برای کاهش درد پس از نصب براکت های ارتودنسی دندان در کرج یا سایر شهر های ایران ، دندانپزشک برای اینکه بیمار اذیت نشود برای او مسکن تجویز می کند.

 • آیا در ارتودنسي ، دندان کشیده می شود؟

بله در برخی از مواقع فشردگی میان دندان ها به حدی شدید است که بهترین متخصص ارتودنسی در کرج تشخیص می دهد که یک الی 4 دندان باید کشیده شود تا دندان ها به درستی در کنار یکدیگر قرار بگیرند. بهتر است نگران فضای خالی ایجاد شده پس از کشیدن دندان نباشید چرا که با مرتب شدن دندان ها آن فضا پر می شود.

 

 • آیا سیم کشی دندان باعث پوسیدگی دندان می شود؟

در برخی از مواقع که بیمار مراقبت های بعد از نصب براکت ها بر روی دندان را رعایت نکند ممکن است دندان دچار پوسیدگی شود. پس برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی حتما مراقبت های بعد از رفع دائمی نامرتب بودن دندان در کرج  را رعایت کنید و به طور مرتب برای معاینه و چکاپ به بهترین دندانپزشک ارتودنسی کرج مراجعه نمایید.

 • ارتودنسي همراه با جراحی فک چه مواقعی انجام می شود؟

در ابتدای مقاله در این رابطه توضیحاتی را مطرح نموده ایم ، اما به طور کلی باید بگویم زمانی که افراد دچار ناهنجاری های فکی و دندانی باشند برای بهبود این وضعیت و رفع مشکلاتی همچون روی هم نبودن دندان ها ، سایش دندان ها و غیره انجام می شود.

 • سیم کشی متحرک بهتر است یا ثابت؟

هر یک از دستگاه های مرتب کردن دندان با ارتودنسی دندان متحرک و ثابت ویژگی های خاص خود را دارا می باشد و انتخاب آن به وضعیت دندان های بیمار بستگی دارد. بنابراین نمی توان به طور دقیق گفت کدام بهتر است.

مراقبت های بعد از جراحی فک

در برخی موارد ممکن است علاوه بر ارتودنسي ، انجام جراحی فک نیز ضرورت پیدا کند. اما این جراحی از پیچیدگی های خاص خود برخوردار بوده و به همین دلیل برای داشتن دوران نقاهت راحت و کوتاه تر ، انجام یک سری اصول مراقبتی اهمیت پیدا می کند. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه انجام عمل فک و مراقبت های بعد از آن ، به مقاله مرتبط در همین سایت مراجعه نمایید.

 

ارتودنسی

 

در ادامه به برخی از مراقبت های بعد از جراحی فک اشاره خواهیم کرد :

 • پس از بهوش آمدن ، متوجه کش هایی در دهان خود می شوید که توسط آن فک ها به یکدیگر وصل شده اند. این حالت ممکن است کمی ناخوشایند به نظر برسد اما نباید به آن ها دست بزنید.
 • در ابتدا شما تنها مجاز به نوشیدن مایعات رقیق هستید. نوشیدن به اندازه مایعات به تسریع روند بهبودی شما کمک می کند؛ بنابراین نوشیدن فراوان مایعات را فراموش نکنید. توصیه می شود روزانه حداقل 2 الی 3 لیتر مایعات بنوشید.
 • طبق توصیه دکتر فرزین اصلانی بهترین دندانپزشک و متخصص ارتودنسی در کرج که در کلنیک دندانپزشکی مهرویلای کرج مشغول به کار هستند ؛ به منظور تسکین درد خود تنها از دارو و مسکن هایی که پزشک تجویز نموده استفاده کنید. معمولا این مسکن ها به صورت شربت و مایع هستند.
 • معمولا تا چند هفته تورم و التهاب وجود خواهد داشت و به همین دلیل خوردن و آشامیدن کمی دشوار می شود. بنابراین بهتر است غذا ها را به تکه های بسیار کوچک تقسیم کنید.
 • تا زمانی که ترمیم استخوان ها به صورت کامل انجام نشده ، اکیدا از جویدن مواد غذایی خودداری نمایید. ترمیم استخوان معمولا بین 8 تا 12 هفته به طول می انجامد.
 • شما می توانید پس از کسب اجازه از بهترین  متخصص ارتودنسی در کرج یا شهر محل سکونت خود ، در زمان های خاص کش های دهان خود را باز کنید.
 • از هفته چهارم الی ششم ، می توانید کم کم شروع به مصرف غذا های نرم همچون سیب زمینی ، تخم مرغ آب پز ، پاستا و کته نمایید. در این دوره به تدریج می توانید جویدن را آغاز نمایید.

عدم مصرف خوراکی های ممنوعه بعد از ارتودنسی دندان

بعد از انجام ارتودنسی ، برخی مواد غذایی ممکن است برای دندان ها مضر بوده یا به دندان ‌ها و دستگاه ارتودنسی آسیب برسانند . این شامل خوراکی ها شامل موارد زیر می ‌شود :

غذاهای لزج و چسبنده : خوراکی هایی مانند آب‌ میوه ، شیرینی ، مارمالاد و کارامل که به دندان ‌ها و دستگاه ارتودنسی چسبیده و پلاک را افزایش می‌ دهند بهتر است به مقدار بسیار کمی مصرف شوند .

مواد شیرین : شکر ، آب‌ میوه ، مربا ، عسل و مواد شیرین دیگر می ‌توانند باعث رشد باکتری ‌ها و افزایش خطر تولید پلاک شوند. پلاک دندانی یک لایه لزج و نازک است که بر روی سطح دندان‌ ها تشکیل می ‌شود . این لایه شامل باکتری ‌های مختلف ، باقیمانده ‌های مواد غذایی است که از دهان به دندان ‌ها می ‌چسبد . زمانی که مواد غذایی مانند قند ، نشاسته و دیگر ذرات غذایی به سطح دندان ‌ها چسبیده و توسط باکتری ‌ها تجزیه می ‌شوند ، اسید تولید می‌ شود که باعث تخریب اسیدی دندان‌ ها می‌ شود.

غذاهای سفت و خرد شده : مصرف خوراکی هایی مانند بستنی‌ ، سنجد و سبزیجات سفت می‌ تواند به دستگاه ارتودنسی و دندان ‌ها آسیب برساند یا باعث خرد شدن برخی قسمت‌ های آن شود.

میوه های سفت : مصرف خوراکی هایی که نیاز به خرد شدن دارند مانند میوه‌ های سفتی به نام سیب و هویج ، ممکن است باعث خرد شدن برخی قسمت‌ های دستگاه ارتودنسی شود.

خوراکی های ترش : موادی مانند لیمو ، ترشی و سرکه که اسیدی هستند ، می‌ توانند با ایجاد حساسیت در دندان‌ ها مشکلاتی را برای فرد ایجاد کنند.

به طور کلی ، مراقبت از دندان ‌ها ، رعایت توصیه‌ های دندانپزشک شامل استفاده از مواد غذایی نرم ، تمیز کردن دستگاه ارتودنسی و همچنین شستشوی دهان پس از هر وعده غذایی ، می ‌تواند برای سلامت دندان ارتودنسی شده بسیار کمک کننده باشد.