ارتودنسی انواع متفاوتی دارد که ارتودنسی نامرئی یکی از آن ها می باشد و ما قصد داریم در این مقاله درباره آن صحبت کنیم. افرادی که با ناهنجاری های فکی و دندانی مواجه هستند پس از مراجعه به کلینیک دندانپزشکی و انجام معاینات لازم مشخص می شود که کدام یک از درمان ها برای آن ها مناسب تر است. جراحی فک و سیم کشی از درمان هایی می باشد که در بهترین کلینیک های دندانپزشکی کرج جهت درمان ناهنجاری های فکی و دندانی مورد استفاده قرار می گیرند. اگر ناهنجاری شدید باشد با تایید دندانپزشک ابتدا جراحی فک و سپس مراحل درمان با اَرتادَندان‌پزشکی آغاز می شود؛ در غیر این صورت فرد باید برای مراحل آن خود را آماده کند. از همین رو می توانیم بگویم یکی از محبوب ترین درمان هایی که در دندانپزشکی وجود دارد سیم کشی دندان ها می باشد و انواع متفاوتی دارد که نوع ثابت ، متحرک ، ارتودنسی نامرئی و غیره از انواع آن می باشند. انتخاب هر یک از آن ها به نوع ناهنجاری ها و نظر دندانپزشک بستگی دارد که در جلسه مشاوره قبل از درمان مشخص می شود.

 

ارتودنسی-نامرئی

 

ارتودنسی نامرئی

اینویزیلاین نام دیگر آن می باشد که نوعی دستگاه است و به صورت سفارشی و با استفاده از رایانه برای بیماران تهیه می شود. یکی از پرطرفدارترین روش های ارتودنسی دندان ، به ویژه در میان بزرگسالان می باشد. در اینویزیلاین ، دستگاه های ارتودنسي در دهان قابل مشاهده نیستند. البته تشخیص اینکه کدام یک از انواع گفته شده برای شما مناسب است یا خیر ، توسط ارتودنتیست انجام می شود. متحرک است و فرد می تواند به راحتی هنگام غذا خوردن یا مسواک زدن آن را از دهان خارج کند. بیمارانی که از ارتودنسی نامرئی استفاده می کنند باید توجه داشته باشند که هر سه الی چهار هفته یک بار آن را تعویض نمایند تا دندان ها در موقعیت اصلی خود قرار بگیرند.

فیلم ارتودنسی نامرئی فک بالا و پایین در کلینیک دندانپزشکی مهرویلا در کرج

 

انواع ارتودنسی نامرئی

این نوع روش سیم کشی دندان دارای انواع معروف مختلفی است که شامل براکت های سرامیکی ، بریس های درونی و الاینر های شفاف می باشد. تنها بریس های سرامیکی به براکت های فلزی شباهت دارند با این تفاوت که رنگ آن ها همرنگ دندان ها می باشد. به طور کلی باید بگویم ، به دلیل اینکه این نوع بریس ها بدون لکه هستند و از سرامیک های با رنگ مشابه دندان ها استفاده شده اند ، نسبت به انواع فلزی کمتر در معرض دید عموم قرار می گیرند. در ادامه برای آشنایی بیشتر شما با انواع مختلف سیم کشی های دندان به صورت نامرئی هر یک از آن ها را به طور کامل توضیح داده ایم که به شما در انتخاب نوع درمانتان کمک می کند.

 • بریس های سرامیکی

این نوع بریس ها از مواد کامپوزیتی شفافی ساخته شده اند که ضعیف تر ، شکننده تر و همچنین بزرگ تر از براکت های فلزی هستند و برای قرار گرفتن بر روی دندان ها ، به نوار ها یا رشته های لاستیکی نیاز دارند.چون رشته های لاستیکی سفید و شفاف هستند خیلی راحت می توانند دچار لکه شوند ، هر چند که لکه دار شدن رشته ها یک مشکل حاد و بزرگ نیست ، زیرا در صورت کثیف شدن خیلی راحت می توانید آن را عوض کنید. بریس های سرامیکی ارتودنسی نامرئی نیز همانند بریس های فلزی تا زمانی که دوره درمان کامل نشود برداشته نمی شوند از همین رو می توانند موجب آزار و اذیت شما شوند ، چرا که مراقبت از دندان غذا خوردن و صحبت کردن با آن ها کمی سخت و پیچیده می باشد. از دیگر تفاوت های میان بریس های فلزی و سرامیکی می توان به محکم نبودن نوع سرامیکی اشاره کرد ، به همین دلیل افرادی که از این نوع روش سیم کشی دندان استفاده می کنند باید بریس های سرامیکی را برای مدت زمان طولانی تری تحمل کنند.

 • براکت های درونی

این نوع براکت ها به گونه ای طراحی شده اند که پشت دندان ها چسبانده می شوند ، از همین رو از دید پنهان است و برای کسانی که از ارتودنسی دندان خجالت می کشند یا به دلایل مختلفی دوست ندارند کسی از روند درمانیشان مطلع شود مناسب می باشد. برای ساخت این نوع بریس ها معمولا از تصاویر اسکن شده قسمت داخلی دندان ها استفاده می نمایند. براکت های طراحی شده با کامپیوتر به قسمت های داخلی دندان های بالا و در برخی از مواقع پایینی ها چسبانده خواهند شد. همین موضوع نیز باعث جذاب تر شدن اینویزیلاین برای افراد حاضر در جامعه شده چرا که در زمان استفاده از الاینر های شفاف یا بریس های قدیمی ، دندان های جلو کمی اذیت می شوند. در روش ارتودنسی نامرئی درونی ، براکت ها به طور ثابت در جای خود قرار می گیرند و قابل حرکت نیستند . یکی از معایب براکت های درونی هزینه بالای آن نسبت به بریس های قدیمی برای دندان های جلویی می باشد که تنها دلیل این افزایش قیمت استفاده از کامپیوتر در ساخت براکت می باشد. چون در این تکنیک از کامپیوتر استفاده می شود و یک روش جدید به حساب می آید هزینه آن به مراتب بسیار زیادتر از روش براکت های سرامیکی و الاینر های شفاف می باشد.

مزایا

 • همانگونه که از اسم آن مشخص است نامرئی است و کمتر کسی متوجه آن می شود.
 • افراد می توانند برای حداکثر دو ساعت آن را از دهان خارج کنند.
 • دندان ها و لثه ها را در مقایسه با دیگر ارتودنسي ها کمتر تحریک می کند.
 • درمان با اینویزیلاین موجب می شود تا افراد به راحتی بتوانند از مسواک و نخ دندان استفاده کنند.
 • در فعالیت های روزانه تاثیر کمتری می گذارد.

اینویزیلاین برای چه کسانی مناسب است؟

نوجوانان و بزرگسالان می توانند از ارتودنسی نامرئی استفاده کنند، لازم است بدانید سیم کشی نامرئی دندان ها بیشتر برای افرادی مناسب تر است که علاقه ندارند تا در محیط کار یا اجتماع فردی متوجه ارتودنسي دندان های آن ها شود. افرادی که تمایل دارند تا از روش سیم کشی دندان نامرئی استفاده کنند می توانند برای دریافت خدمات به بهترین مرکز دندانپزشکی کرج ، کلینیک دندانپزشکی مهرویلا مراجعه کنند.

موارد استفاده

 • اصلاح فاصله های بسیار کم در میان دندان ها
 • اصلاح بهم فشردگی ناچیز بین دندان ها
 • کراس بایت
 • اوربایت یا اورجت کم

 

ارتودنسی-نامرئی

معایب

 • ارتودنسی نامرئی نیاز به همکاری بیمار دارد.
 • تمامی مشکلات استخوانی و شدید دندانی با این نوع ارتودنسي برطرف نمی شود.
 • تعرفه آن در مقایسه با دیگر ارتودنسي ها کمی بیشتر است.
 • Orthodontics بیشتر برای بزرگسالان استفاده می شود.

 

مزیت های ارتودنسی شفاف در نگاهی ساده

مرتب شدن دندان ها : برطرف سازی نامرتبی دندان ها که فرد در طی استفاده از آن ها از کجی دندان ، جلو و یا عقب بودن و فاصله میان دندان ها هایی می یابد .

نامرئی بودن : بدیهی است که این ابزار به دلیل نامرئی بودن ظاهر فرد را تحت تاثیر قرار نداده که این موضوع برای افراد شاغلی که به طور دائم در ارتباط با دیگران هستند بسیار مفید می باشد .

عدم محدودیت های غذایی : به  دلیل متحرک بودن الاینرها ، فرد محدودیت غذایی نداشته ومی تواند پیش از خوردن مواد غذایی این ابزار را از دندان های خود خارج کرده و مجددا آن را سر جای خود قرار دهد .

آسان بودن رعایت بهداشت دهان و دندان : در نظر داشته باشید که افرادی که به انجام ارتودنسی دائم اقدام می کنند با چالش بزرگی در تمیز کردن دندان های خود و جلوگیری از ایجاد جرم میان براکت ها روبرو هستند . در نتیجه فرد باید علاوه بر تمیز کردن سیم و براکت ها ، مسواک زده و از نخ دندان استفاده کند . این موضوع درالاینر های متحرک وجود نداشته و فرد می تواند با خارج کردن این ابزار از دندان های خود ، به طورعادی مسواک بزند .

کوتاه بودن روند درمان : از دیگر مزیت های الاینر های شفاف این است نتایج دلخواه بیمار را در مدت زمان زمان کمتری آشکار می سازند که این موضوع در ارتودنسی ثابت وجود ندارد . از همین رو برطرف سازی مشکلات جزئی دندان ها در مدت زمانی حدود 6 تا 1 سال انجام خواهد شد .

مناسب برای بانوان باردار : از آنجایی که مرتب کردن دندان ها با ارتودنسی ثابت به دلیل پر چالش بودن این پروسه برای بانوان ممنوع است ، اغلب پزشکان استفاده از الاینر های ثابت را بهترین گزینه برای این افراد می داند .

بهترین سن برای انجام سیم کشی نامرئی دندان چه زمانی است ؟

بهترین زمان برای انجام ارتودنسی نامرئی ، در هر فرد متفاوت است و به عوامل مختلفی مانند وضعیت دندان‌ ها ، وضعیت فک‌ و نیاز های درمانی و زیبایی او بستگی دارد . با این حال ، بازه سنی حدود 12 تا 14 سالگی می توان به عنوان بهترین زمان برای شروع این پروسه زیبایی دندان در نظر گرفت . در برخی موارد ، اگر نیاز به اصلاح موقعیت دندان‌ ها زودتر احساس شود ، اینکار ممکن است در قبل از 12 سالگی نیز انجام شود .

مهم ترین نکته این است که برای تعیین بهترین زمان برای انجام ارتودنسی نامرئی ، بهتر است با دندانپزشک یا ارتودنتیست خود مشورت کنید . ایشان با بررسی وضعیت دندان‌ ها و فک ‌ها ، می‌ توانند بهترین توصیه ها را به شما ارائه دهند . البته این را هم در نظر داشته باشید که در بیشتر موارد ، بزرگسالان بیشتر به دنبال ارتودنسی نامرئی می ‌روند که دلایل مختلفی می‌ تواند علت انجام اینکار باشد :

آگاهی بیشتر از زیبایی و ظاهر : بزرگسالان معمولاً آگاهی بیشتری نسبت به معیارهای زیبایی ، ظاهر دندان ‌ها و لبخند شان دارند، به همین منظور تمایل بیشتری به اصلاح موقعیت دندان ‌های شان داشته تا بر زیبایی لبخند و اعتماد به نفس خود بیافزایند.

راحتی و آسانی استفاده : ارتودنسی نامرئی امکان استفاده آسان ‌تر و راحت ‌تری را نسبت به سیم‌ های فلزی سنتی فراهم می‌ کنند . این امر می ‌تواند برای بزرگسالان جذابیت بیشتری داشته باشد.

عدم تمایل در دیده شدن سیم ارتودنسی : برخی بزرگسالان نگران این موضوع هستند که ظاهر دندان آن ها به دلیل قرار داشتن سیم های فلزی بر روی آن ، بد بنظر بیاید . اینویزیلاین شفاف به آن ‌ها این امکان را می ‌دهند که بدون تغییر در چهره و ظاهر دندان ، اصلاحات لازم را انجام دهند.

اهمیت عوامل اجتماعی و شغلی : برخی بزرگسالانی که از اینویزیلاین استفاده می ‌کنند ؛ نیاز به ظاهر حرفه ‌ای در محیط شغلی خود داشته تا اعتماد به نفس آن ها در جلسات کاری حفظ شود ، در نتیجه استفاده از یک روش درمانی که کمتر قابل مشاهده باشد ، می ‌تواند برای آن‌ ها مزیت بزرگی به شمار بیاید.

اقدامات لازم بعد از بکار گیری از ارتودنسی نامرئی

شست و شوی بریس ها : لازم است با هر بار خارج کردن بریس های نامرئی از دهان ، آن ها را به خوبی بشویید ، تا باکتری ها و بزاق باقی مانده از داخل آن ها خارج شود.

به خوبی مسواک بزنید : از جانب دندانپزشک توصیه می شود بعد از خورد هر وعده غذایی ، دندان های خود را به خوبی مسواک بزنید و از نخ دندان برای خارج کردن تکیه های غذای باقی مانده میان دندان ها بکار گیرید.

از آنتی باکتریال ها استفاده کنید : آنتی باکتریال ها می توانند تمامی پلاک های شکیل شده و باکتری ها را از محیط دهان از بین ببرند.

مواد غذایی مناسب : توصیه می شود با وجود ارتودنسی نامرئی از مواد غذایی حاوی رنگدانه های قوی خودداری کنید ، زیرا سبب لک شدن بریس ها و ایجاد بوی بد دهان نیز خواهند شد.

خمیر دندان : با وجود مواد ساینده در داخل خمیر دندان ها ، شست و شوی بریس ها با استفاده از خمیر دندان بسیار مضر بوده و هرگز پیشنهاد نخواهد شد.

شست و شوی الاینر ها : هرگز الاینر های نامرئی را با استفاده از آب داغ نشویید ، زیرا جنس آن ها پلاستیک بوده و می توانند با آب داغ اسیب ببینند.

قیمت ارتودنسی نامرئی 1400 و 1401 در کرج

هزینه این تکنیک  به عوامل مختلفی بستگی دارد ، که مهمترین آن ها عبارتند از :

 • شدت ناهنجاری یا مشکلات دندانی
 • نیاز به درمان یک فک یا هر دوی فک ها
 • مدت زمان درمان
 • استفاده از دستگاه های دیگر به صورت همزمان با آن

البته هزینه درمان با روش ارتودنسی نامرئی در کرج ، مهرویلا ، تهران و سایر شهر های ایران ، به مراتب از سایر روش های گفته شده گران تر می باشد و این امر ، به هزینه ساخت الاینرهای شفاف در لابراتوارها بر می گردد.

سوالات متداول

 • آیا این تکنیک درمانی همراه با درد است؟

برای اصلاح ناهنجاری های دندان با استفاده از ارتودنسی ها نیرویی نیز به دندان و فک وارد خواهد شد که درد نسبی را با خود به همراه دارد ، در نتیجه احساس درد نیز وجود داشته که به مرور زمان با استفاده از ارتودنسی نامرئی بهبود پیدا می کند.

 • آیا بریس های نامرئی بر چهره بیماران تاثیر می گذارد ؟

یکی از ویژگی های بارز ارتودنسی های نامرئی مشخص نبودن براکت ها و فلزی نبودن آن ها است . به همین منظور تاثیرات منفی بر چهره افراد نداشته و به مرور سبب نظم دهی دندان ها می شود ، که در نتیجه علاوه بر نداشتن تاثیرات منفی سبب افزایش زیبایی طرح لبخند خواهد شد.

 • طول درمان با روش سیم کشی نامرئی چقدر است ؟

طول درمان در هر فردی با توجه به میزان ناهنجاری ها متفاوت است اما درکل چیزی حدود  هجده ماه به طول می انجامد. البته لازم به ذکر است برای اینکه مدت زمان بهبودی کاهش یابد لازم است نکات مراقبتی بعد از ارتودنسی نامرئی را رعایت کنید. برای اطلاع از این نکات می توانید به مقالات تهیه شده در سایت کلینیک دندانپزشکی مهرویلا بهترین کلینیک دندانپزشکی کرج مراجعه نمایید.