برای درمان دندان های به هم ریخته چند نوع ارتودنسی وجود دارد که ارتودنسی متحرک یکی از آن ها می باشد. ارتودنسي متحرک ، همان گونه که از اسم آن نیز مشخص است ، متحرک می باشد ؛ یعنی بیمار می تواند هنگام غذا خوردن آن را از دهان دربیاورد و پس از اتمام غذا ، آن را در سر جای خود قرار دهد.

ارتودنسی متحرک

برخی از بیماران درباره اثر بخشی ارتودنسي متحرک می پرسند ؛ تاثیرات درمان با ارتودنسي متحرک تماما به همکاری بیمار با ارتودنتیست بستگی دارد. هر چه بیمار به دستورالعمل های ارتودنتیست خود پس از درمان عمل کند ، از نتیجه بهتری بهره مند خواهد شد.

کاربردهای ارتودنسی متحرک

 • ارتودنسی پیشگیری در کودکان ( باز نگهداشتن فاصله بین دندان ها )
 • کمک به درمان ارتودنسی ثابت ، در مواردی مانند توسعه دادن کام ، یا ایجاد کشش خارجی در دهان
 • در موارد کج بودن نسبی دندان ها و جلو بودن آن ها
 • هدایت و حرکت دادن جزئی دندان ها
 • کمک به حفظ درمان ارتودنسی ثابت و استفاده به عنوان ریتینر یا پلاک نگهدارنده

در چه مواردی نمی توان از ارتودنسی متحرک استفاد کرد ؟

 1. شلوغی و به هم فشردگی شدید ددندان ها (ناهنجاری های بایت شدید)
 2. اصلاح چرخیدگی های چند گانه
 3. نامرتبی های دندانی به سمت ریشه یا اپکس دندان (بروز نامرتبی اپیکال در دندان ها)
 4. ایجاد تغییر و حرکت در بدنه دندان
 5. نامرتب بودن فک های پایین

انواع بریس های ارتودنسی متحرک

بریس های فانکشنال

کاربرد این بریس های متحرک ، اصلاح برجستگی دندان در کودکان در حال رشد می باشد. برای کمتر شدن برجستگی و برآمدگی دندان های فک بالا ، بریس های فانکشنال ، از طریق جلوتر آوردن فک پایین و تحریک آن کمک می کنند که، فک پایین فرایند رشد کامل خود را طی کند.

این بریس ها ، دارای دو بخش مجزای بریس متحرک فوقانی و بریس متحرک تحتانی هستند ، و هنگام بستن دهان این بریس ها بر روی یکدیگر قرار می گیرند. برای کسب نتیجه بهتر بیمار باید در کلیه ساعات شبانه روز ، و در زمان خوردن و خوابیدن نیز از این بریس ها استفاده کند.

بریس های فانکشنال به عنوان درمان اولیه ارتودنسی به کار می روند ، و معمولا به مدت 9 تا 12 ماه از آن ها استفاده می شود. برای اینکه دندان ها کاملا تراز و مرتب شوند ، به مدت 12 تا 18 ماه پس از این بریس ها از ارتودنسی ثابت استفاده می شود.

پلاک های هاولی

این پلاک ها از کمانی به شکل لب ، و قلاب های نگهدارنده آدام تشکیل می شوند. در موارد جلو بودن بیش از حد دندان های قدامی فک بالا ، از این پلاک های متحرک استفاده می شود. اگر تغییرات جزئی در این پلاک ها ایجاد شود ، می توانند به عنوان نگهدارنده بعد از درمان های ارتودنسی استفاده شوند.

ارتودنسی نامرئی

این ارتودنسی به دلیل داشتن پلاک های شفافی که جلب توجه نمی کنند ، دارای رواج زیادی در بیماران به ویژه در سنین نوجوانی می باشد.

ارتودنسی متحرک

کاربردهای دیگر تجهیزات ارتودنسی متحرک

ریتینر

برای تکمیل و ثابت ماندن درمان های ارتودنسی ، لازم است بعد از درمان تا مدتی از ریتینرها استفاده کنید. ریتینر ها انواع مختلفی دارند ، و ارتودنتیست شما را در انتخاب نوع مناسب آن راهنمایی می کند.

محافظ دهانی

در هنگام فعالیت های ورزشی که ممکن است به دندان هایتان آسیب برسانند ، ممکن است نیاز باشد از محافظ دهان استفاده کنید. محافظ دهان علاوه بر محافظت از بریس ها ، از دندان ها و لثه نیز محافظت می کند.

هدگیر

در مواردی که رشد فک پایین نسبت به فک بالا بیشتر است یا برعکس ، ارتودنتیست استفاده از هدگیر ها را برای هدایت رشد فک ، در موقعیت مناسب توصیه می کند.

محافظ شب

این محافظ ها برای جلوگیری از به هم فشردن دندان ها بر روی یکدیگر ، و ساییدگی آن ها در هنگام خواب به کار می روند.

توسعه دهنده کام

برای اینکه فضای کافی برای رشد دندان ها وجود داشته باشد ، ارتودنتیست از وسیع کننده کام برای عریض تر کردن فک بالا استفاده می کند.

قبل از درمان با ارتودنسي متحرک

پیش از این که مراحل درمان آغاز شود ، در ابتدا دندانپزشک ( ارتودنتیست ) دندان های بیمار را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهد ، پس از معاینه های لازم مشخص می شود که ارتودنسی متحرک بهتر است یا ثابت ؛ در برخی مواقع تنها ارتودنسی متحرک فک بالا و برخی دیگر ارتودنسی متحرک فک پایین نیاز است. پس از مشخص شدن نوع ارتودنسی مراحل درمان آغاز می گردد.

ارتودنسی متحرک

مزایای استفاده از ارتودنسي متحرک

 • استفاده از این نوع ارتودنسی علاوه بر این که موجب اصلاح فک و دندان های بیماران می شود ، شستشوی دندان ها را راحت تر می کند.
 • استفاده از ارتودنسي متحرک به دلیل آسان تر کردن رعایت بهداشت دهان و دندان، احتمال ابتلا به بیماری های لثه ای را نیز کمتر می کند.
 • بر خلاف دیگر ارتودنسی ها، به هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن و حتی ورزش کردن می توان به راحتی ارتودنسي متحرک را از دهان خارج کرد.

طول دوره درمان با ارتودنسي متحرک

در حقیقت درمان با ارتودنسي متحرک کوتاه تر از ارتودنسی ثابت است و چیزی حدود شش ماه به طول می انجامد ؛ اما هرچه درمان پیچیده تر باشد این مدت زمان طولانی تر نیز می گردد. در جلسه مشاوره ای که قبل از درمان گذاشته می شود ، ارتودنتیست با توجه به ناهنجاری های فکی و دندانی شما مشخص می کند که مدت درمان چقدر است.

مراقبت های بعد از ارتودنسی متحرک

 1. به هنگامی که در دهان قرار دارد از خوردن غذاهای سفت و سخت پرهیز کنید.
 2. مصرف غذاهای شیرین تا زمانی که ارتودنسي متحرک در دهان وجود دارد ، ممنوع می باشد.
 3. به هیچ عنوان پلاک ها را برای شستشو در داخل آب جوش یا گرم قرار ندهید.
 4. توجه داشته باشید که به هنگام شنا کردن باید پلاک ها را از دهان خارج کنید.
 5. در روز های نخست به هنگام صحبت کردن دچار مشکل می شوید که پس از مدتی برطرف می شود.
 6. برای شستشوی پلاک ها آن را در هفته یک بار در داخل محلول شستشو قرار دهید.

ارتودنسی متحرک

قیمت ارتودنسی متحرک

این هزینه به نوع ناهنجاری و پیچیدگی درمان بستگی دارد که پس از ارزیابی های لازم مشخص می شود.