برای درمان دندان های به هم ریخته چند نوع ارتودنسی وجود دارد که ارتودنسی متحرک یکی از آن ها می باشد. بریس متحرک ، همان گونه که از اسم آن نیز مشخص است ، متحرک می باشد ؛ یعنی بیمار می تواند هنگام غذا خوردن آن را از دهان دربیاورد و پس از اتمام غذا ، آن را در سر جای خود قرار دهد. برای آن که بهترین پروسه درمانی را با استفاده از بریس های متحرک داشته باشید ، توصیه می کنیم به بهترین کلینیک کرج ، کلینیک دندانپزشکی مهرویلا مراجعه نمایید.

 

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک

برخی از بیماران درباره اثر بخشی بریس های متحرک می پرسند ؛ تاثیرات درمان با این نوع ارتودنسی ها تماما به همکاری بیمار با ارتودنتیست بستگی دارد. هر چه بیمار به دستورالعمل های ارتودنتیست خود پس از درمان عمل کند ، از نتیجه بهتری بهره مند خواهد شد.

مراحل ارتودنسی دندان

 • مراحل ارتودنسی توسط متخصص ارتودنسی در کرج ممکن است در متقاضیان مختلف بر اساس نوع دندان و درمان آن ها متفاوت باشد اما به طور کلی مراحلی ثابت دارد که عبارتند از :
 • در جلسه ابتدایی ، متخصص ارتودنسی دندان های داوطلب را معاینه می کند ، سپس به توضیح نوع درمان ، مدت زمان و هزینه آن می پردازد.
 • پس از آن برای بررسی دقیق تر دندان ها ، عکس رادیولوژِی برای بیمار تجویز می کند.
 • دکتر ارتودنتیست پیش از شروع کار وضعیت دندان و لثه های داوطلب را معاینه می کند. زیرا در صورتی که فردی به عفونت و یا تحلیل رفتگی لثه ها دچار باشد ، روند ارتودنسی به درستی پیش نمی رود و وجود دندان های پوسیده نیز در صورتی که نیاز به کشیدن داشته باشد ، موجب اختلال در روند کار متخصص ارتودنسی در کرج می شود. بنابراین برای اخذ نتیجه مطلوب ، ابتدا باید این مشکلات برطرف شوند.
 • حال می بایست ارتودنسی را بر اساس نوع (متحرک ، ثابت و یا نامرئی) انجام داد و کار را شروع کرد.

نکته : در درمان به وسیله ارتودنسی های متحرک ، برای ساخت الاینرهای متحرک ، ابتدا می بایست از دندان ها قالب گیری شود. تعداد الاینرها بر اساس مشکلات دندانی ساخته می شود که هر دو هفته یک بار تعویض می شود.

کاربردهای بریس های متحرک

 • هدایت و حرکت دادن جزئی دندان ها
 • در موارد کج بودن نسبی دندان ها و جلو بودن آن ها
 • ارتودنسی پیشگیری در کودکان ( باز نگهداشتن فاصله بین دندان ها )
 • کمک به حفظ درمان ارتودنسی ثابت و استفاده به عنوان ریتینر یا پلاک نگهدارنده
 • کمک به درمان ارتودنسی ثابت ، در مواردی مانند توسعه دادن کام ، یا ایجاد کشش خارجی در دهان

انواع بریس های متحرک

بریس های فانکشنال

کاربرد ارتودنسی متحرک ، اصلاح برجستگی دندان در کودکان در حال رشد می باشد. برای کمتر شدن برجستگی و برآمدگی دندان های فک بالا ، بریس های فانکشنال ، از طریق جلوتر آوردن فک پایین و تحریک آن کمک می کنند که، فک پایین فرایند رشد کامل خود را طی کند. این بریس ها ، دارای دو بخش مجزای بریس متحرک فوقانی و بریس متحرک تحتانی هستند ، و هنگام بستن دهان این بریس ها بر روی یکدیگر قرار می گیرند. برای کسب نتیجه بهتر بیمار باید در کلیه ساعات شبانه روز ، و در زمان خوردن و خوابیدن نیز از این بریس ها استفاده کند. بریس های فانکشنال به عنوان درمان اولیه ارتودنسی به کار می روند ، و معمولا به مدت 9 تا 12 ماه از آن ها استفاده می شود. برای اینکه دندان ها کاملا تراز و مرتب شوند ، به مدت 12 تا 18 ماه پس از این بریس ها از ارتودنسی ثابت استفاده می شود.

پلاک های هاولی

این پلاک ها از کمانی به شکل لب ، و قلاب های نگهدارنده آدام تشکیل می شوند. در موارد جلو بودن بیش از حد دندان های قدامی فک بالا ، از این پلاک های متحرک استفاده می شود. اگر تغییرات جزئی در این پلاک ها ایجاد شود ، می توانند به عنوان نگهدارنده بعد از درمان های ارتودنسی استفاده شوند.

ارتودنسی نامرئی

این ارتودنسی به دلیل داشتن پلاک های شفافی که جلب توجه نمی کنند ، دارای رواج زیادی در بیماران به ویژه در سنین نوجوانی می باشد.

 

ارتودنسی متحرک

کاربردهای دیگر تجهیزات بریس متحرک

ریتینر

برای تکمیل و ثابت ماندن درمان های ارتودنسی متحرک ، لازم است بعد از درمان تا مدتی از ریتینرها استفاده کنید. ریتینر ها انواع مختلفی دارند ، و ارتودنتیست شما را در انتخاب نوع مناسب آن راهنمایی می کند.

محافظ دهانی

در هنگام فعالیت های ورزشی که ممکن است به دندان هایتان آسیب برسانند ، ممکن است نیاز باشد از محافظ دهان استفاده کنید. محافظ دهان علاوه بر محافظت از بریس ها ، از دندان ها و لثه نیز محافظت می کند.

هدگیر

در مواردی که رشد فک پایین نسبت به فک بالا بیشتر است یا برعکس ، ارتودنتیست استفاده از هدگیر ها را برای هدایت رشد فک ، در موقعیت مناسب توصیه می کند.

محافظ شب

این محافظ ها برای جلوگیری از به هم فشردن دندان ها بر روی یکدیگر ، و ساییدگی آن ها در هنگام خواب به کار می روند.

توسعه دهنده کام

برای اینکه فضای کافی برای رشد دندان ها وجود داشته باشد ، ارتودنتیست از وسیع کننده کام برای عریض تر کردن فک بالا استفاده می کند.

مزایای استفاده از بریس های متحرک

 • استفاده از این نوع ارتودنسی علاوه بر این که موجب اصلاح فک و دندان های بیماران می شود ، شستشوی دندان ها را راحت تر می کند.
 • استفاده از ارتودنسی متحرک به دلیل آسان تر کردن رعایت بهداشت دهان و دندان، احتمال ابتلا به بیماری های لثه ای را نیز کمتر می کند.
 • بر خلاف دیگر ارتودنسی ها، به هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن و حتی ورزش کردن می توان به راحتی بریس متحرک را از دهان خارج کرد.

ارتودنسی های متحرک چه معایبی دارند؟

 1. هر بار و به هنگام جای گذاری ارتودنسی ، درد و فشار مختصری را باید تحمل کنید.
 2. ارتودنسی متحرک روشی فوق العاده و موثر جهت رفع تمامی نامنظمی ها و مشکلات موجود در دهان نمی باشد.
 3. در صورت بکارگیری از پلاک های متحرک ، افراد به هنگام صحبت کردن دچار مشکل خواهند شد.
 4. با هر بار خارج کردن پلاک ها از دندان مدت زمان بهبودی نیز کاهش پیدا خواهد کرد.
 5. از مشکلات شایع این نوع ارتودنسی در میان بسیاری از افراد ، گم کردن آن بوده که لازم است در مواقع خارج کردن آن ها ، در ظرف مخصوص خود بگذارید

ارتودنسی ثابت و متحرک چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

سن مناسب : ارتودنسی متحرک برای درمان بد شکلی دندان ها در سنین زیر ۱۲ سال کاربرد دارد . در این سنین مشکلات فک و دندان مانند تنگی کام ، ناهماهنگی فک ‌ها و جلو یا عقب بودن دندان‌ ها را می‌ توان با استفاده از آن بهبود داد . این نوع ارتودنسی برای رفع مشکلات دندان ، انعطاف پذیری بیشتری داشته و می تواند بهترین نتایج را در بر داشته باشد.

ارتودنسی ثابت در بزرگسالی : در بزرگسالان ارتودنسی ثابت بیشتر برای رفع مشکلات دندانی مورد استفاده قرار می‌ گیرد ، زیرا دندان ‌ها در این سن تا حد زیادی تثبیت شده ‌اند و نیاز به تغییرات بزرگی دارند. در واقع این نوع ارتودنسی برای رفع ناهماهنگی ‌های دندان و چیدمان دقیق آنها در بزرگسالی بسیار تاثیر گذار است.
البته باید بدانید که در بعضی از موارد استفاده از هر دو نوع ارتودنسی متحرک یا ثابت ، به عنوان یک ترکیب درمانی مورد استفاده قرار می گیرد . به عنوان مثال ابتدا با استفاده از ارتودنسی متحرک مشکلات فکی رفع می‌ شود ، سپس با نوع ثابت به بهبود موقعیت دقیق دندان ‌ها می ‌پردازند.

زمان استفاده : ارتودنسی ثابت تا پایان دوره درمانی در دهان بیمار قرار دارد و قابلیت جدا شدن از دندان ها را ندارد . حال آنکه ارتودنسی متحرک معمولاً در زمان ‌های خاصی مانند مسواک زدن یا غذا خوردن می تواند از دندان جدا شود و باید تنها طبق برنامه پزشکی از آن استفاده شود.

هزینه ها : هزینه ارتودنسی متحرک و ثابت می ‌تواند بسته به عوامل مختلفی از جمله موقعیت مطب ، تخصص پزشک ، نوع درمان مورد نیاز و مدت زمان درمان متغیر باشد ؛ اما به طور کلی می‌ توان گفت که هزینه ارتودنسی متحرک معمولاً کمتر از نوع ثابت است.

باید بدانید که ارتودنسی متحرک ، به دلیل عدم نیاز به براکت ‌ها ، سیم‌ ها و تغییرات مداوم توسط پزشک ، معمولاً هزینه کمتری دارد . در واقع هزینه ها در این نوع ارتودنسی شامل هزینه تهیه دستگاه ‌های متحرک مانند اسپیسر ها ، ریتینر ها و بریس ‌ها و نظارت دوره ‌ای توسط پزشک می‌ باشد.

عوامل موثر در درمان ناهنجاری های دندان با بریس های متحرک 

مراجعه به دندانپزشکی حاذق : لازم است تا در ابتدا بیمار به دندانپزشکی حاذق و ماهر مراجعه کند و همچنین در زمان های از پیش تعیین شده برای بررسی روند درمان خود به ارتودنتیست مراجعه کند.

سن افراد : هر چه سن شما کم باشد ، روند درمان و بهبود ناهنجاری های فک و دندان های تان با سرعت بیشتری بهبود پیدا می کند ، که این موضوع در بزرگسالان کاملا متفاوت می باشد.

تغییر استخوان های فک : استخوان فک در افراد با سن کم بسیار نرم و انعطاف پذیر می باشد ، در نتیجه بکارگیری از ارتودنسی متحرک می تواند در جا به جایی بیشتر دندان ها و حتی فک نیز تاثیر بگذارد.

قبل از درمان با ارتودنسی متحرک

پیش از این که مراحل درمان آغاز شود ، در ابتدا دندانپزشک ماهر در کلینیک مهرویلا ( ارتودنتیست ) دندان های بیمار را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهد ، پس از معاینه های لازم مشخص می شود که بریس متحرک بهتر است یا ثابت ؛ در برخی مواقع تنها بریسمتحرک فک بالا و برخی دیگر فک پایین نیاز است. پس از مشخص شدن نوع ارتودنسی مراحل درمان آغاز می گردد.

 

ارتودنسی متحرک

 

طول دوره درمان با ارتودنسی متحرک

در حقیقت درمان با بریس های متحرک کوتاه تر از ارتودنسی ثابت است و چیزی حدود شش ماه به طول می انجامد ؛ اما هرچه درمان پیچیده تر باشد این مدت زمان طولانی تر نیز می گردد. در جلسه مشاوره ای که قبل از درمان گذاشته می شود ، ارتودنتیست با توجه به ناهنجاری های فکی و دندانی شما مشخص می کند که مدت درمان چقدر است.

مراقبت های بعد از بریس های متحرک

 1. به هنگامی که در دهان قرار دارد از خوردن غذاهای سفت و سخت پرهیز کنید.
 2. مصرف غذاهای شیرین تا زمانی که ارتودنسی متحرک در دهان وجود دارد ، ممنوع می باشد.
 3. به هیچ عنوان پلاک ها را برای شستشو در داخل آب جوش یا گرم قرار ندهید.
 4. توجه داشته باشید که به هنگام شنا کردن باید پلاک ها را از دهان خارج کنید.
 5. در روز های نخست به هنگام صحبت کردن دچار مشکل می شوید که پس از مدتی برطرف می شود.
 6. برای شستشوی پلاک ها آن را در هفته یک بار در داخل محلول شستشو قرار دهید.

 

ارتودنسی متحرک

 

نکات بهداشتی در دوران ارتودنسی متحرک

طی زمانی که ارتودنسی در دهان فرد قرار دارد ، احتمال ایجاد عفونت لثه ، لکه های سفید در دندان ها و در نهایت پوسیدگی دندان افزایش می یابد زیرا حفظ بهداشت دهان توسط وسیله ‌ای که به دندان ها چسبیده است دچار می شود. به همین جهت متخصص ارتودنسی در کرج توصیه می کند که در زمان مسواک و نخ دندان کشیدن ، دقت لازم را داشته باشید و هر بار بعد از غذا خوردن دندان‌ هایتان را مسواک بزنید. هر روز از نخ دندان و یا فرچه های مخصوص تمیز کردن دندان ها در دوران ارتودنسی ، استفاده کنید. در این مدت زمان از شیرینی جات ، غذاهای حاوی قند زیاد ، نوشیدنی های اسیدی و آب مرکبات که سبب حل شدن مینای دندان و پوسیدگی آن ها می شود ، خودداری کنید.

هزینه موردنیاز جهت ارتودنسی متحرک

این هزینه به نوع ناهنجاری و پیچیدگی درمان بستگی دارد که پس از ارزیابی های لازم مشخص می شود. در انتها باید بدانید که هزینه های درمان ارتودنسی متحرک به دلیل عدم مراجعه پی در پی به پزشک متخصص برای تنظیم بریس ها از ارتودنسی ثابت کمتر است اما این روش تنها با مراجعه به پزشک و معاینه آن تجویز می شود بنابراین برای کم کردن هزینه های ارتودنسی تنها به انجام ارتودنسی متحرک اصرار نکرده و با پزشک خود مشورت کنید.

سوالات متداول

 • ارتودنسی متحرک چه قدر طول می کشد؟

در پاسخ به سوالاتان باید اظهار کنیم که زمان انجام ارتودنسی متحرک بسیار کوتاه تر از ارتودنسی ثایت است . البته این زمان بر اساس میزان ناهنجاری ، مشکل دندان، شیب فک و غیره در هر فرد متغیر است که پزشک متخصص با ارزیابی دندان بیمار زمان دقیق آن را تخمینی محاسبه کرده به بیمار اطلاع می دهد . البته باید بدانید که پس از انجام ارتودنسی متحرک و گذر از مدت زمان انجام آن ، پزشک از ریتینرهای پلاستیکی بمنظور قراردهی دندان در موقعیت و ساختار جدید استفاده می کند که بیمار تا مدتی ملزم به نگه داشتن آن ها به صورت تمام وقت در دهان خود می باشد. بعد از طی شدن دوره درمان و ثابت شدن دندان ها در جایگاه مناسب خود ، پزشک مدت زمان قرار دادن آن ها در دهان بیمار کاهش می دهد .

 • آیا ارتودنسی متحرک درد دارد؟

نگرانی در مورد درد ارتودنسی متحرک بی مورد است زیرا این درد برای سایر بیماران قابل تحمل بوده و به دلیل واکنش طبیعی بدن به قرارگیری عامل خارجی در دهان بیمار ایجاد شده است که به طور معمول بیماران را در طی مدت زمان 3 تا 5 روز اول درگیر خود می کند و ماهیچه های دهان و دندان ها را با درد جزئی روبه رو می کند . همچنین در صورتی که بیمار نتواند این درد ها را تحمل کند پزشک مسکن هایی برای کاهش درد های احتمالی تجویز می کند. در انتها باید بگوییم که اگر پلاک های متحرک منجر به ایجاد درد در نواحی ای از دهان شد، با پزشک خود مشورت کرده و از انجام اقدامات خودسرانه و خارج کردن پلاک ها از دهان اجتناب کنید.

 • چه کسانی کاندیدای خوبی برای ارتودنسی با پلاک متحرک هستند؟

اگر ناهنجاری و آسیب دندان ها کم باشد ، فرد می تواند گزینه ای مناسب برای استفاده از پلاک های متحرک باشد. دستگاه‌های ارتودنسی با صفحات متحرک می‌ توانند دندان‌ها را صاف کنند ، فاصله بین دندان‌ها را از بین ببرند و تراز دندان ‌ها را بهبود بخشند. اما اگر کسی تغییرات مهم تری می خواهد ، این نوع پروسه انتخاب درستی برای او نخواهند بود. این دستگاه ارتودنسی محدود به سنین خاصی نیست و کودکان و بزرگسالان می توانند از پلاک های متحرک استفاده کنند. در واقع ، بزرگسالان اغلب ارتودنسی متحرک انجام می دهند ، زیرا آنها نامرئی هستند. علاوه بر این، از آنجایی که این صفحات نسبت به تکیه گاه های ثابت راحت تر تمیز می شوند ، گزینه ای مناسب و ایمن برای جوانان نیز هستند. شخص مناسب برای پلاک متحرک ارتودنسی ، فردی است که فکر می کند مسئول درمان آن است. زیرا این پلاک ها را می توان جدا کرده و از دهان خارج کرد. اما بیمار باید طبق برنامه ریزی که برای او انجام شده است در مدت زمان معین از این نوع ارتودنسی استفاده کند.

 • ارتودنسی متحرک بهتر است یا ثابت؟

در واقع نمی توان گفت کدام روش ارتودنسی بهتر است زیرا هر کدام از این روش ها مزایا و معایب خود را دارند. با توجه به جنبه های مختلف هر درمان، باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا با معاینه دندان ها و بررسی عیوب و اصلاح آنها بهترین روش را تخمین بزند. برای به دست آوردن نتایج خوب از این عمل زیبایی دندان، باید بدانید که پلاک ارتودنسی متحرک نیز همیشه در دهان شما وجود دارد، مگر زمانی که غذا می خورید و دندان های خود را مسواک می زنید. اگر همیشه فراموش کنید که ارتودنسی متحرک را در دهان خود بگذارید ، نتایج خوبی از درمان نخواهید دید. اگر احساس می کنید که باز هم از گذاشتن الاینر در دهان خودداری می کنید یا فراموش می کنید که نمی توان آن را انجام داد، بهتر است ارتودنسی ثابت را انتخاب کنید.

 • در چه مواردی نمی توان از بریس متحرک استفاد کرد ؟

 1. نامرتب بودن فک های پایین
 2. ایجاد تغییر و حرکت در بدنه دندان
 3. اصلاح چرخیدگی های چند گانه
 4. شلوغی و به هم فشردگی شدید ددندان ها (ناهنجاری های بایت شدید)
 5. نامرتبی های دندانی به سمت ریشه یا اپکس دندان (بروز نامرتبی اپیکال در دندان ها)
 • چگونه می توان ارتودنسی های متحرک را تمیز کرد؟

 1. در ابتدا بریس های متحرک را با استفاده از آب شست و شو دهید تا باقی مانده مواد غذایی از داخل آن پاک شود.
 2. سپس با استفاده از یک برس نرم و مخصوص ، با بکارگیری از شوینده و آب ولرم داخل آن را به خوبی بشویید.
 3. با استفاده از یک پنبه تمامی شیار های موجود بر روی ارتودنسی متحرک را تمیز کنید.
 4. برای ضد عفونی پلاک ها می توانید از محلول های مخصوص و آنتی باکتریال استفاده کنید.
 5. توجه داشته باشید که خمیر دندان ها دارای خاصیت ساینده می باشند ، در نتیجه شست و شوی بریس ها با خمیر دندان می تواند سبب آسیب دیدگی پلاک ها شود.

 

 

برای مشاوره رایگان در کلینیک مهرویلا فرم تماس زیر را پر کنید: